Portu, Fondee, Indigo: velké srovnání českých robo-advisor platforem [2025]

Takzvané robo-advisor platformy jsou trendem v investování posledních několika let. V České republice máme v současné chvíli na výběr hned 3 takové služby – Portu, Fondee a Indigo.

Ještě je na našem trhu aktivní služba Finax. Ta je však původem slovenská. Proto nebude předmětem tohoto srovnání.

Účelem článku je všechny tyto služby mezi sebou porovnat a zjistit, která má jaké výhody a nevýhody. Po jeho přečtení byste měli být schopni se informovaně rozhodnout, jestli pro vás dává smysl přes nějakou robo-advisor platformu investovat, co od toho můžete očekávat a také, která je pro vás ta nejvhodnější. Přestože jejich systém investování a nabídka jsou podobné, nějaké rozdíly (a často podstatné), se najdou.

Účelem článku není vyčerpávající recenze každé z platforem. To se do jednoho článku nevejde. Proto některé aspekty mohou být vynechány. Podíváme se na:

  • představení platforem,
  • nabízené služby,
  • poplatky,
  • výhody a nevýhody,
  • velké srovnání,
  • a co je dobré vědět.

Pokud by vás zajímal jakýkoliv detail, který nebudu zmiňovat, napište do komentářů pod článek nebo na email info@fotrvevate.cz.

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu.

Investujte nyní 3 měsíce ZDARMA s promokódem VYZKOUSEJPORTU

Robo-advisor platformy jsou poměrně nový fenomén na poli investování pro širokou veřejnost. Já osobně je vnímám jako zlatou střední cestu mezi podílovými fondy a brokery.

Podílové fondy a brokeři

Podílové fondy jsou aktivně řízené. To znamená, že za každým z nich stojí portfolio manažer (často i s týmem analytiků), jehož prací je aktivně vybírat jednotlivé finanční instrumenty s cílem maximalizovat zisk při zachování základní strategie daného fondu. Za to si samozřejmě účtují nemalé poplatky. Vždy je tam nějaký správcovský z roční hodnoty portfolio. Často i vstupní, výstupní nebo ze zhodnocení.

Podílové fondy zpravidla nabízí banky a investiční společnosti jako Conseq, Partners, Cyrrus a další. Problematikou podílových fondů a vlivem jejich poplatků na celkové výnosy jsem se zabýval v článku “Akciové indexy – investujte do nich a budujte bohatství.

Brokeři jsou naproti tomu pouze platformy, které vám umožní přístup na kapitálové trhy a neposkytují vám žádnou investiční strategii. Veškeré nákupy, prodeje a využívání dostupných nástrojů jsou zcela na vaši odpovědnost.

Specifika robo-advisor platforem

Základním stavebním kamenem robo-advisor platforem je automatické algoritmické pasivní investování do širokého portfolia ETF. Každé portfolio se vždy liší dle rizikovosti. Portfolia s nižším rizikem obsahují více dluhopisových ETF, případně dalších méně volatilních instrumentů. Ty s vyšším rizikem naopak obsahují více akciových ETF.

Každé portfolio má tedy nějakou strategii, což je podobné jako u podílových fondů. Úkolem platformy je danou strategii dodržovat. Ovšem s těmito zásadními rozdíly:

  • investování provádí na základě stanovené strategie algoritmus,
  • mezi jednotlivými instrumenty je daný poměr, na který platforma v čase cílí,
  • je zde pouze 1 poplatek (roční správcovský),
  • investuje se většinou jen do ETF.

Tyto rozdíly mají za následek, že poplatek u robo-advisor platforem je výrazně nižší než u podílových fondů. Ale zase je logicky vyšší než u brokerů. Jsou prostě „něco mezi“.

Pro koho jsou vhodné?

Možná si po přečtení rozdílů mezi robo-advisor platformami a podílovými fondy říkáte, pro koho jsou vlastně vhodné? Vždyť tam je všechno předem dané a nevidím tam moc přidané hodnoty, tak proč bych jim za to měl platit? Není lepší si investovat sám přes brokera a minimalizovat tak poplatky?

Pro mě osobně to lepší je, ale pro mnoho lidí to tak být nemusí. Pokud investujete napřímo přes brokera, tak se připravte na:

  • manuální nákupy a prodeje,
  • manuální rebalancování portfolia,
  • manuální výběr instrumentů,
  • nutkání změnit strategii,
  • různé poplatky, které se liší např. dle typu instrumentu, trhu, investovaného objemu apod.

Jinými slovy si všechno musíte dělat sami. Nikdo jiný to za vás neudělá, což může vést k unáhleným a chybným rozhodnutím. Případně vám to zabere čas, který byste raději věnovali něčemu jinému.

Oproti tomu na robo-advisor platformu pouze posíláte peníze. To je vše. Oni za vás pak už vyberou nástroje, do kterých investují a portfolio posléze rebalancují.

Za mě jsou tyto platformy vhodné pro lidi, kteří:

  • vědí, že by měli investovat,
  • nechtějí ale platit příliš vysoké poplatky,
  • a zároveň se o své investice nechtějí starat.

Pokud se v tom vidíte, možná je pro vás vhodné investovat přes jednu (nebo i více) z těchto platforem.

Pojďme si nyní představit a porovnat jednotlivé možnosti, které na našem trhu momentálně máme.

Představení českých platforem

Všechny české platformy mají jedno společné. Pokud se o investování moc nezajímáte, tak jste jejich názvy možná ještě nikdy neslyšeli (byť tedy Portu je poslední dobou hodně aktivní v masové reklamě). Nicméně za každou z nich stojí v pozadí nějaká velká finanční instituce, která poskytuje know-how a zázemí.

Nemusíte se tedy bát, že by to byly nějaké podvodné značky, které se z důvěřivých lidí snaží vylákat peníze. Jedná se o solidní a transparentní firmy.

Portu

Portu je moje oblíbená robo-advisor platforma. Stojí za ní investiční firma WOOD & Company. Což je stálice českého trhu s více než 30 letou historií, která spravuje prostředky klientů za více než 100 miliard. Právě proto má Portu k dispozici výborné zázemí a infrastrukturu. Např. klientské obchody probíhají přes tradingový systém WOOD & Company.

Co se týče samotného Portu, tak to bylo založené v roce 2018 a od té doby se rozrostlo na více 218 tisíc klientů, skoro 500 tisíc založených portfolií a 39 mld. Kč pod správou.

Jeho asi nejvýraznější osobou je zakladatel a CEO Radim Krejčí. Pokud pohledáte na Googlu, můžete najít mnoho jeho rozhovorů a veřejných vystoupení. 

Portu mám rád z několika důvodů:

  • “degresivní” struktura poplatků (viz. dále),
  • široké a stále se rozšiřující možnosti investování (viz. dále),
  • přehledná a jednoduchá platforma,
  • vzdělávací texty a videa,
  • komunikace s veřejností.

Určitě se jich najde více, ale tyto jsou pro mě hlavní. Portu je pro mě totiž ze všech těchto platforem nejvýraznější a zatím mě nezklamali. Právě spíše naopak.

Fondee

Platforma Fondee je přímým konkurentem Portu s velmi podobnými rysy. Akorát v menším měřítku. Byla založena manželi Hlavsovými v roce 2017 a od ledna 2020 funguje v ostrém provozu.

Ano, čtete správně. Fondee založili dva manželé – Jan a Eva Hlavsovi. Nejedná se však o žádné snílky amatéry, kteří by si plnili dětský sen bez předchozích zkušeností. Oba vystudovali ekonomii v Londýně. Eva dlouho pracovala v Morgan Stanley jako analytička investičních rizik. Jan zase v londýnském City spravoval miliardová portfolia. Pro založení Fondee museli standardně získat licenci od ČNB.

Fondee je o poznání menší než Portu. V současné době má asi 17 tisíc klientů. Což je zřejmě způsobeno tím, že za Portu od začátku stojí obrovský investiční kolos, kdežto Fondee zakládaly dvě fyzické osoby. Postupem času do platformy však investovali Tarpan Capital, J&T Banka a také Oaktree invest. 

Poměrně aktuální informací z října 2024 je, že Fondee bylo koupeno skupinou Direct (za kterou stojí investiční společnost Vigo Investments). 

Dle vyjádření Pavla Řeháka z Vigo Investments je pro ně Fondee čtvrtým pilířem, na kterém budou stavět svoji budoucnost. Direct pravděpodobně znáte jako pojišťovnu. Do stejné skupiny ale patří ještě prodejce a servis aut Direct auto a společnost Fidoo nabízející finanční B2B služby. 

Platforma má i nadále fungovat pod vedením svých dvou zakladatelů. Ale nyní do ní plně vstupuje kapitálově silný hráč (s obratem téměř 20 miliard Kč), který může s kartami na trhu robo-advisor platforem zajímavě zamíchat. Jsem na budoucí vývoj velmi zvědav.

Indigo

Platforma Indigo má ve svém logu na webu text: „přináší Patria“. Čímž je na první pohled zřejmé, pod kterého silného hráče patří – pod Patrii.

Přesněji řečeno pod Patria Finance, což je licencovaný obchodník s cennými papíry (broker). Patria Finance je součástí Skupiny Patria a ta je součástí ČSOB. Za Indigo tedy nestojí nikdo menší, než jedna z největších českých bank.

Co se týče počtu klientů, je Indigo ze všech 3 srovnávaných platforem nejmenší. Konkrétně se jedná o asi 10 tisíc klientů, které Indigo nabralo od roku 2019, kdy bylo založené. 

Můj subjektivní dojem je, že je tato platforma ve veřejném prostoru poměrně nevýrazná. Resp. jsem ji objevil až ve chvíli, kdy jsem aktivně začal pátrat po různých robo-advisor platformách. Oproti tomu Portu a Fondee jsem znal z dřívějška, protože obě platformy byly hodně vidět v médiích.

Srovnání hlavních parametrů

Základní možnosti investování

Jelikož srovnáváme robo-advisor platformy, tak základní možnosti investování jsou na všech velmi podobné. Hlavním pilířem jejich nabídky jsou ETF. Každá z těchto platforem za vás investuje do mixu ETF tak, aby to odpovídalo vašemu rizikovému profilu, cíli a strategii.

Ale i tak mezi nimi najdeme několik rozdílů.

Portu

Portu má ze všech platforem nejširší nabídku služeb. Co se týče standardních investic, nabízí tyto 4 možnosti.

Investujte nyní 3 měsíce ZDARMA s promokódem VYZKOUSEJPORTU

Portfolia na míru

Portfolia na míru jsou základním stavebním kamenem nabídky Portu a za mě osobně jsou i jedním ze tří produktů (společně ještě s Investičními účty pro děti a DIP), kvůli kterým stojí zato o této robo-advisor platformě uvažovat.

Při registraci vám Portu pomocí investičního dotazníku s otázkami na vaše cíle, znalosti a zkušenosti nastaví váš rizikový profil na škále od 1 do 10. Dle nastavené rizikovosti vám pak doporučí ETF portfolio, které je pro vás vhodné (celkem je tedy 10 portfolií). Od něj se sice můžete odchýlit, ale na základě vašich odpovědí vám nemusí být umožněno investovat do všech portfolií všech rizikovostí.

Jediné, co si u tohoto produktu nastavujete, je tedy rizikový profil a kolik budete chtít pravidelně investovat. Výše pravidelné investice není nijak závazná. Je spíše informativní. Poté už jen posíláte pravidelné vklady a Portu za vás investuje, kontroluje a rebalancuje, pokud je to potřeba.

Portu dopředu neodhaluje, do kterých konkrétních ETF budete v rámci vašeho portfolia investovat. To je možné si zjistit po jeho založení. Na jejich webu se však můžete podívat např. na to, jaký region bude mít v daném portfoliu váhu. Takto jsou rozložené váhy v portfoliu s rizikovostí 10, tedy tou nejvyšší.

Regionální rozložení investic portfolia s rizikovostí 10
Chytré snižování rizika

V rámci Portfolií na míru nabízí Portu funkci Chytré snižování rizika. Což je v podstatě strategie životního cyklu. Pokud si tuto funkci zapnete, platforma vyhodnotí nejen váš rizikový profil, ale i investiční horizont. Čím bude delší, tím dynamičtější portfolio s vyšším podílem akcií vám doporučí.

Během času bude Portu vaše portfolio rebalancovat do více konzervativní podoby s nižším poměrem akcií a vyšším poměrem dluhopisů.

Vlastní strategie

Pokud si z nějakého důvodu nechcete od Portu nechat doporučit a spravovat portfolio, můžete si ho sestavit sami. To vám umožňuje produkt Vlastní strategie.

Můžete si vybrat buď z nabízených tematických balíčků (Růstové sektory, Rozvojové trhy, Odpovědná budoucnost…) nebo si rovnou vybrat mix konkrétních akcií a ETF. Po zvolení jednotlivých cenných papírů si nastavíte jejich váhy v portfoliu a pak už opět jen posíláte peníze a Portu je za vás dle vaší strategie zainvestuje.

Tento produkt mi už ale nepřijde tak skvělý. Portu na svých stránkách píše, že jsou Vlastní strategie určené zkušenější investorům. Osobně však nevidím moc důvodů, proč by si zkušený investor měl sestavovat portfolio na robo-advisor platformě. Mnohém lépe k tomu poslouží např. Investiční plány na XTB. Ty plní naprosto stejnou funkci, avšak bez ročního správcovského poplatku.

Důchodový účet

Co už bych však doporučil minimálně zvážit, je DIP neboli dlouhodobý investiční produkt. Nebudu zde zabíhat do detailů toho, co to DIP je, jaké má podmínky a pro koho je vhodný. Tomu jsem věnoval samostatný článek “DIP – revoluce v zajištění na důchod?

Portu byla jedna z prvních platforem vůbec, která tuto novou alternativu DPS (doplňkovému penzijnímu spoření) zavedla hned v lednu 2024. V režimu DIP u nich můžete investovat do Portfolií na míru, Vlastních strategií, Investiční rezervy a realitního fondu WOOD (viz dále v sekci Další finanční produkty). 

Co je u DIP na Portu zajímavé, je snížený poplatek, který je u Portfolií na míru a Vlastních strategií pouze 0,5 % p.a. Oproti standardnímu investování mimo režim DIP je tedy nižší a bez podmínek. Více o poplatcích si přečtěte v sekci “Poplatky” dále v tomto článku. Investiční rezerva je za standardních 0,25 % a realitní fond za 1,95 % p.a. + 10 % výkonový poplatek.

Dětský účet

Dětský investiční účet u Portu je produkt, který velmi rád doporučuji. Sám ho mám pro obě naše děti. Jedná se o zvýhodněný investiční účet, který je na jméno dítěte. To je něco, co mnoho rodičů může odradit. Podle mě je však základ, aby dítě mělo vlastní investiční účet. Někde stranou si pro něj můžete investovat na své jméno, ale mělo by mít i svůj vlastní. Ohledně investic pro naše děti mám zde na blogu samostatný článek “Jak investují děti ve vatě”, kde vše podrobně vysvětluji.

V rámci dětského účtu můžete investovat pouze do Portfolií na míru a stejně jako v případě klasického účtu při jeho zakládání zvolíte rizikovost. Pak už na něj jen posíláte peníze, které Portu dle dané strategie automaticky investuje.

Platíte zde velmi nízký zvýhodněný poplatek 0,25 % p.a. Což už je opravdu zajímavé. Má to ovšem pár podmínek:

  • tento poplatek platí jen do dospělosti dítěte, tedy do jeho 18 let,
  • poté se začne aplikovat klasický poplatek, který v té době bude platit,
  • před dosažením dospělosti můžete prostředky z účtu vybírat, ale na vybraný objem se aplikuje dopočet na standardní 1% poplatek (případně takový, který bude v době výběru aktuální).

K dětskému účtu můžete vytvořit přístup i pro samotné dítě. To si tak může kontrolovat, do čeho má zainvestováno, jak to vše funguje a na cokoliv se ptát. Po dosažení plnoletosti celý účet přejde pod dítě a stane se jeho majetkem. S tím tedy dopředu musíte počítat.

Fondee

Nabídka Fondee je o poznání užší. V podstatě si můžete vybrat “jen” ze 4 produktů. Což ale pro mnoho potenciálních klientů může působit přehledněji než 10 různých produktů z různých oblastí, které nabízí Portu.

Investice na míru

Investice na míru jsou základ nabídky Fondee. Jedná se o automatizované investování do portfolia akciových a dluhopisových ETF v poměru dle zvolené rizikovosti.

Při zakládání účtu tedy vyplníte investiční dotazník, který pomůže Fondee poznat vaše cíle a postoj k riziku. Dle jeho výsledků pak dostanete doporučení, kterou strategii zvolit. Poté už jen posíláte vklady, které za vás Fondee v souladu se zvolenou strategií investuje.

Investovat můžete už od 1 Kč v rámci jednoho vkladu. Fondee doporučuje vkládat alespoň 1 000 Kč. Roční správcovský poplatek je 1,09 %.

Můžete si vybrat ze 7 strategií. Od konzervativní (70-90 % dluhopisy) až po odvážnou (85-100 % akcie). Ostatní strategie jsou něco mezi. 

Co na Fondee velmi oceňuji, je jednoduchý přístup k informaci, do kterých konkrétních ETF budete v rámci své strategie investovat. Hned pod názvem a popisem dané strategie je odkaz “Zobrazit přibližné rozložení ETF v portfoliu”.

Například do těchto ETF budete investovat v rámci strategie “Odvážný investor”.

Rozložení ETF v portfoliu Odvážný investor na Fondee
Udržitelné investice

Další možností na Fondee je investovat do ESG portfolií. Tedy takových, které reflektují udržitelnost. Tento produkt je v principu úplně stejný jako Investice na míru. S tím rozdílem, že vybraná akciová ETF budou zaměřená na ESG.

Např. v Investicích na míru investujete do amerických akcií skrz Invesco S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF. V Udržitelných investicích to je iShares MSCI USA ESG Enhanced UCITS ETF.

Co se týče výnosu, tak nejrizikovější ESG portfolio za posledních 5 let sice překonává to klasické. Ale je otázka, jestli je to zaměřením na ESG nebo spíše vyšším poměrem USA v portfoliu (33 % klasické, 55 % ESG), které v posledních letech dominují. K tomu ovšem musím dodat, že minulé výnosy v žádném případě nejsou zárukou výnosů budoucích.

Důležitým rozdílem ESG a klasických portfolií je, že v rámci ESG investujete pouze do akumulačních ETF. V klasických portfoliích mohou být zařazené i distribuční. Což může mít daňové konsekvence. Více se této problematice věnuji v sekci “Dobré vědět” na konci článku.

Investice pro děti

I Fondee nabízí možnost investovat vaším ratolestem. Samotné investování funguje úplně stejně jako v případě předchozích dvou nabídek. Můžete vybrat buď klasické nebo ESG portfolio a do něj pravidelně investovat.

Jsou tu však zásadní rozdíly:

  • investice pro děti mají snížený poplatek 0,24 %,
  • účet zakládá rodič na jméno svého dítěte,
  • dítě má své přístupové údaje, aby mohlo účet sledovat a učit se,
  • po dosažení plnoletosti (18 let) se účet stává majetkem dítěte a změní se na klasický účet.

V rámci jednoho dětského účtu můžete založit až 3 portfolia s různou rizikovostí. Přispívat na něj mohou rodiče, ale i ostatní členové rodiny. Rodič (a zároveň také klient Fondee) může na tento účet přispívat bez omezení. Osoby, které nejsou klienty Fondee, mohou přispívat maximálně 23 000 Kč ročně z jednoho bankovního účtu.

Před dosažením 18 let věku dítěte můžete jako zákonný zástupce prostředky (nebo jejich část) vybrat. Počítejte však s tím, že na vybrané peníze se zpětně dopočítá roční správcovský poplatek do plné výše.

Penzijní investiční účet (DIP)

Fondee nabízí možnost investovat v režimu DIP. Pro bližší informace o podmínkách DIP (ty jsou dány státem) vás opět odkážu na článek “DIP – revoluce v zajištění na důchod?.

Na Fondee můžete v rámci DIP investovat do klasických i ESG portfolií. Jejich složení se nijak neliší od klasického režimu investování. Zásadním rozdílem je však zvýhodněný poplatek, který je 0,61 % p.a.

Jednou ze základních podmínek DIP je, že peníze z něj můžete volně vybrat až po dovršení 60 let věku a zároveň po minimálně 10 letech investování. Z Penzijního investičního účtu můžete peníze vybrat i dříve, Fondee vám však, stejně jako v případě dětského účtu, zpětně dopočítá poplatek do plné výše.

Indigo

Indigo je ze všech tří srovnávaných platforem nejjednodušší. Minimálně co se týče nabízených produktů a orientace v nich. Definoval bych to jako takovou “čistou” robo-advisor platformu.

Stejně jako Portu a Fondee, i Indigo se vás při registraci zeptá na pár otázek v investičním dotazníku. Na základě vašich odpovědí vám pak doporučí některé z portfolií.

Na Indigo máte na výběr jen ze 4 portfolií – Málo odvážné, Středně odvážné, Odvážné a Velmi odvážné. Tato portfolia se liší tím, jaký v sobě mají podíl ETF na akcie, dluhopisy a komodity a peněžních prostředků. Komodity se ve všech pohybují v zastoupení maximálně do 10 %. Ale ostatní složky jsou velmi variabilní, což je poměrně velký rozdíl oproti ostatním platformám.

V následující tabulce vidíte poměry jednotlivých tříd aktiv ve všech 4 portfoliích na Indigo:

V Indigo je na začátku důležité stanovení vašeho cíle. Ten si vyberte pečlivě, protože je nedílnou součástí vaší klasifikace jako investora a toho, co vám platforma doporučí jako vhodné portfolio.

Např. cíl “Na důchod” vám automaticky doporučí portfolio odpovídající vašemu věku v souladu se strategií životního cyklu. V rámci této strategie se během vašeho života mění rizikovost dle vašeho věku. Čím jste starší, tím investujete konzervativněji. V Indigo využívají tato věková rozmezí:

  • 18 – 40 let -> velmi odvážné portfolio
  • 41 – 50 let -> odvážné portfolio
  • 51 – 60 let -> středně odvážné portfolio
  • 61 – 70 let -> málo odvážné portfolio

Na Indigu můžete investovat už od 100 Kč a roční správcovský poplatek je 1,21 %.

Další možnosti investování

Portu

Fondee a Indigo nabízí pouze produkty popsané výše v základních možnostech investování. Jejich nabídka je užší a koncentrovaná čistě na investování do ETF portfolií. Portu jde však cestou rozšiřování služeb za hranice klasické robo-advisor platformy.

Tím konkuruje i jiným finančním institucím napříč trhem jako brokerům (Portu Crypto, Vlastní strategie), podílovým fondům (realitní fond WOOD), spořícím účtům (Investiční rezerva) nebo alternativním investicím (Portu Gallery). Krátce si jich pár představíme.

Investiční rezerva

Investiční rezerva je v podstatě něco podobného jako spořící účet u banky. Drtivá většina peněz v tomto produktu je držena v úročené hotovosti. Oproti spořícímu účtu to má však několik zásadních specifik:

  • v úročené hotovosti nemusí být uložené všechny prostředky. Malá část může být i v investičních aktivech. Můžete si vybrat ze dvou variant:
    • Opatrnější – 99,5 % je v úročené hotovosti. Zbytek v hotovosti bez úroku.
    • Odvážnější – 84 % je v úročené hotovosti. Zbytek je v akciích, dluhopisech, zlatu a hotovosti s nižším úrokem.
  • oproti mnoha spořícím účtům zde není žádný horní limit výše vkladu,
  • platíte roční správcovský poplatek 0,25%.

Osobně moc ale nerozumím tomu, proč by si někdo měl Investiční rezervu zakládat. Portu na svých stránkách uvádí:

“Víte, že budete peníze potřebovat například do roka nebo dvou a nechcete je nechat ležet ladem? Hledáte, kam je do té doby investovat? Pak je Investiční rezerva to pravé pro vás. Peníze vám pomůže zhodnotit, ale nevystaví je přílišnému riziku.”

V době psaní těchto řádků je úroková míra na hotovosti na Investiční rezervě 3,6%. Což není žádná pecka ve srovnání s některými bankovními spořícími účty. Je to o trochu více a je to bez podmínek, ale pokud bych chtěl mít někde uložené peníze, které čekají na zainvestování, tak bych je měl připravené právě na spořícím účtu, kde jsou mnohem likvidnější. Jedna z podmínek Investiční rezervy totiž je, že po zadání výběru je obdržíte až do 10 dnů.

Stejně tak železnou rezervu chci mít více “po ruce”. K tomuto tématu doporučuji přečíst článek “Kolik máme v železné rezervě, kde se zamýšlím, jak naložit s penězi, které nejsou zainvestované. A zmiňuji tam právě i Investiční rezervu Portu jako jednu z možností.

Navíc platíte roční správcovský poplatek 0,25 %, který snižuje případnou výhodnost vyšší úrokové sazby.

Investice do realit

Přes Portu můžete investovat i do nemovitostí. Resp. do realitního fondu WOOD (pro připomínku, za Portu stojí investiční společnost WOOD & Company).

Toto také není úplně typický produkt pro robo-advisor platformy. Portu zde evidentně využívá svého silného zázemí mateřské společnosti a prodává její realitní fond.

Je na tom zajímavé, že můžete investovat už od 100 Kč a investujete do širokého portfolia komerčních nemovitostí. Takový typ investice vám může zajímavě diverzifikovat portfolio. 

Ale podobně jako v případě Investiční rezervy, toto není produkt, do kterého bych investoval na robo-advisor platformě. Už jen pro vysoké poplatky (1,95 % p.a. + 10 % výkonnostní poplatek). Pokud bych chtěl investovat do nemovitostí, tak bych šel buď cestou koupě bytu, případně bych investoval do REITů. To je ale na jiný článek.

Ostatní

Další možnosti nebudu rozebírat detailně. Pokud by vás kterákoliv z nich zajímala podrobně, níže najdete odkazy na jejich popis přímo na Portu.

Poplatky

Poplatky jsou nedílnou a velmi důležitou součástí všech finančních služeb. Robo-advisor platformy stojí někde mezi svými přirozenými konkurenty, podílovými fondy a brokery. Jsou o dost levnější než podílové fondy, ale zase dražší než brokeři. Což odpovídá tomu, jaký typ služeb nabízejí.

Základním stavebním kamenem odměny robo-advisor platforem je roční správcovský poplatek, který mají všechny tři porovnávané platformy. Ten se počítá z celého objemu portfolia. Čím více máte zainvestováno, tím více také zaplatíte. Tento typ poplatku dokáže dlouhodobě ukrojit velkou část výnosů. Naštěstí ho mají tyto platformy ve srovnání s podílovými fondy poměrně nízký.

Budu porovnávat jen porovnatelné. Vzhledem k tomu, že Fondee ani Indigo nenabízejí pokročilé investice jako Portu, má smysl porovnávat jen základní portfolia, dětské účty a DIP.

TER vs. poplatky platformy

U poplatků robo-advisor platforem je důležitá jedna věc. Uváděné poplatky jsou pouze za služby, které daná platforma poskytuje.

ETF, do kterých se investuje, mají ještě vnitřní roční poplatek, který se pohybuje od pár setin procenta p.a. do pár desetin. Říká se mu TER (total expense ratio) a není v poplatkové struktuře Portu, Fondee ani Indigo započítán. Žádná z platforem na tento poplatek nemá vliv. Je stanoven vydavatelem daného ETF a budete ho platit i pokud budete do ETF investovat napřímo přes brokery.

Portu

Poplatková struktura Portu je v porovnání s Fondee a Indigo poměrně květnatá. Ale když se v tom člověk zorientuje, tak je to v dobrém slova smyslu. Po splnění určitých podmínek se totiž můžete dostat na velmi zajímavá čísla.

Výchozí poplatek Portu je v současnosti 1 % p.a. U DIP je to 0,5 % a dětských účtů 0,25 %.

Základní portfolia na míru

Už tento základní poplatek (1 % p.a.) sám o sobě je nejnižší ze všech porovnávaných platforem. Můžete se z něj ovšem dostat ještě o dost níže, pokud:

  • zafixujete své investice na nějaké období,
  • dosáhnete vyššího objemového pásma (tuto podmínku nově zavedli na jaře 2024).

Na Portu k tomu najdete pěknou tabulku, která jejich současnou poplatkovou strukturu shrnuje.

Poplatková struktura Portu

Pokud by pro někoho byla ta tabulka na první pohled zmatečná, dejme si pár příkladů:

  • Pokud své investice nezafixujete a budete mít u Portu méně než 0,5 milionu Kč, váš poplatek bude základní 1 %.
  • Pokud si je zafixujete na 15 let a investujete více než 5 milionů Kč, dostanete se na nejnižší možnou sazbu 0,24 %.
  • Při fixaci na 10 let a objemu mezi 1 a 5 miliony ročně zaplatíte 0,42 %.
  • Při fixaci na 15 let a objemu do 0,5 milionu Kč vám bude Portu účtovat 0,6 %.

Fixace na nějakou dobu má jednu nepřekvapivou podmínku. Pokud ji porušíte a peníze vyberete dříve, bude vám poplatek doúčtován do plné výše.

Můj názor na poplatkovou strukturu Portu

Tato struktura je za mě naprosto skvělá. Reflektuje totiž jeden z nejhorších neduhů správcovského poplatku obecně. Pokud je pro jakýkoliv objem a čas fixní, tak čím více a déle máte zainvestováno, tím více v absolutním vyjádření platíte. To se týká hlavně podílových fondů, které účtují i 2 a více procent p.a.

Což z pohledu investora nedává absolutně žádný smysl, protože úroveň služeb je stále stejná, ať na poplatku zaplatíte za rok 1 000 Kč nebo 100 000 Kč. Z pohledu poskytovatele to samozřejmě naopak dává perfektní smysl, protože za stejný objem práce dostane více zaplaceno. Ještě bych možná pochopil, kdyby nad určitý objem daný poskytovatel alespoň nabídl nějaké nadstandardní služby jako v případě privátního bankovnictví.

Za tento přístup dávám Portu velký palec nahoru.

O zásadním vlivu vysokých správcovských poplatků na dlouhodobé výnosy si můžete více přečíst v článku “Akciové indexy – investujte do nich a budujte bohatství” v bodě 7.

DIP

Pokud budete na Portu investovat v režimu DIP, váš poplatek bude rovnou snížen na 0,5 % p.a. A to bez podmínek fixace na nějaké konkrétní období (samozřejmě ale musíte splnit státem stanovené podmínky DIP) nebo objemové pásmo.

Pokud peníze z DIP vyberete dříve než splníte podmínky, Portu vám na vybíraný objem zpětně dopočítá poplatek do plné standardní výše 1 % p.a.

Dětský investiční účet

Dětský účet má základní poplatek snížený na 0,25 % p.a. Podmínkou je, že prostředky investované v rámci dětského účtu nebudete vybírat před 18 rokem věku vašeho dítěte. Pokud nějakou část vyberete dříve, Portu na ni dopočítá poplatek do plné výše 1 % p.a.

Fondee

Fondee má poplatkovou strukturu o poznání jednodušší. Pro každý produkt má jeden základní poplatek a nenabízí žádné možnosti jeho snížení:

  • Klasická a ESG portfolia – 1,09 % p.a.
  • DIP – 0,61 % p.a.
  • Dětský účet – 0,24 % p.a.

Fondee má tedy dražší klasická portfolia a DIP a o chlup levnější dětský účet než Portu.

V případě DIP a dětského účtu by pro mě osobně při rozhodování mezi Portu a Fondee poplatek hrál minimální až žádnou roli. Ten rozdíl mezi nimi není tak velký. U klasických portfolií se však jedná o rozdíl zásadní. Pokud jsem ochoten se zavázat na nějakou dobu a/nebo investovat větší částky, Portu je podstatně výhodnější.

Indigo

Indigo má poplatky ještě jednodušší než Fondee, protože nenabízí DIP ani dětské účty.

Na všechna 4 poskytovaná portfolia platí jednotná sazba 1,21 % p.a. Což už začíná být poměrně dost (když k tomu přičteme ještě TER ETF) a Indigo se tak bohužel dostává na úroveň některých levnějších podílových fondů.

Dobré vědět

Daňová povinnost při rebalancu

Jedna z věcí, které se v recenzích, a vůbec obecně v diskuzích, robo-advisor platforem moc nezmiňuje, je případná daňová povinnost. Sice se to týká až portfolií s vyššími objemy, ale je potřeba na to myslet. Jak to funguje?

V ČR totiž na prodej investic do cenných papírů (včetně ETF) platí dva daňové testy, po jejichž splnění jsou vaše zisky z investic plně osvobozené od daňové povinnosti. Jedná se o:

  • hodnotový test – osvobození prodejů do celkové hodnoty 100 tisíc Kč v rámci kalendářního roku,
  • časový test – osvobození prodejů investic, které investor držel déle než 3 roky (do maximální výše celkového prodaného objemu 40 milionů Kč).

Robo-advisor platformy během roku provádí automatické rebalance. Všechny 3 platformy vaším jménem nakupují a prodávají ETF a (s výjimkou Vlastních strategií na Portu) nad tím nemáte kontrolu. Může se tedy stát, že vám při vyšších výkyvech na trhu vznikne daňová povinnost. 

Těžko se odhaduje, kdy přesně se to může stát. Záleží na tom, jestli v daném kalendářním roce vaše platforma prodá ETF za více než 100 tisíc Kč (ale pozor, je to dohromady s vašimi prodeji ze všech ostatních platforem, i brokerů), jestli to bude celkem se ztrátou nebo se ziskem a jaká část těch cenných papírů bude držena kratší dobu než 3 roky.

Může se klidně stát, že vám nevznikne povinnost zaplatit daň (celková ztráta), ale kvůli celkovému prodanému objemu vyššímu než 100 tisíc Kč vám vznikne povinnost tyto prodeje uvést v daňovém přiznání. Daň ve výši 15 %, případně 23 %, odvádíte pouze v případě, že na celkových prodejích realizujete zisk.

Jak zjistím, jestli mi vznikla daňová povinnost?

Každá z platforem vám po skončení kalendářního roku vystaví daňový výpis, ze kterého poznáte, jestli vám daňová povinnost vznikla, či nikoliv. Znovu zdůrazňuji, že objemy z daňového výpisu od Portu, Fondee i Indigo musíte přičíst ke svým dalším prodejům na všech ostatních platformách, kde investujete do cenných papírů.

Vypnutí automatického rebalancu

Pokud se tomuto problému chcete vyhnout, můžete si vypnout funkci automatického rebalancování. Pak ale trochu postrádá smysl investovat přes robo-advisor platformu. Jednou z jejich hlavních výhod totiž je, že na základě vašich preferencí máte nastavené ideální portfolio a platforma za vás udržuje poměr jednotlivých instrumentů.

Při vypnutém rebalancu bude platforma k balancování portfolia využívat nové vklady. To může dobře fungovat na začátku, když máte malé portfolio. Ale představte si, že máte portfolio o 10 milionech Kč a přispíváte do něj 10 tisíc Kč měsíčně. Když se akciové trhy propadnou třeba o 20 %, rebalancovat pomocí nového vkladu asi nepůjde úplně dobře.

Pokud si automatický rebalanc vypnete, může se po nějaké době stát, že se vaše portfolio vychýlí od původních poměrů do té míry, že nebude splňovat vaše cíle. Proto mi přijde lepší si dávat pozor na daně a rebalanc si nechat zapnutý.

Funkci vypnutí automatického rebalancu nabízí Portu a Fondee. Na Indigo jsem tuto informaci nenašel. Pouze uvádějí, že si investor své portfolio nemůže upravovat a měnit. Z čehož nejspíše vyplývá, že nepůjde nastavit ani automatický rebalanc.

Vyplácí robo-advisor platformy dividendy?

Dividendy (a jiné kapitálové příjmy z držby cenných papírů, jako například dluhopisové kupóny) jsou pro mnoho investorů velkým lákadlem, proč investovat na kapitálových trzích. Dividendy jsou podíl na zisku firmy, který je vyplacen akcionářům. A zároveň mohou být také dalším důvodem, proč vám může vzniknout daňová povinnost při investování přes robo-advisor platformy.

Robo-advisor platformy investují do ETF, které také pracují s dividendami. Protože firmy, které dividendy vyplácejí, je vyplácí danému fondu. Rozlišujeme dva typy ETF na základě toho, jak s dividendami zachází:

  • Akumulační – dividendy reinvestuje (poznáte dle zkratky ACC v názvu ETF),
  • Distribuční – dividendy vyplácí (poznáte dle zkratky DIS nebo DIST v názvu ETF).

Robo-advisor platformy investují do obou těchto typů ETF. Každá k tomu přistupuje trochu jinak.

Portu

Portu v případě Portfolií na míru, tedy těch, které za vás Portu řídí, nakupuje pouze akumulační ETF. Pokud tedy využíváte tento jejich produkt, nemusíte řešit případné daňové povinnosti vzniklé z kapitálového příjmu (dividend).

V rámci Vlastních strategií, ve kterých si sestavujete vlastní portfolio, můžete vybírat z obou typů ETF.

Fondee

Na webu Fondee se dozvíte následující informaci: 

  • Klasická portfolia – mohou obsahovat oba typy ETF. Např. portfolio s rizikovostí 5 obsahuje ETF UBS ETF (LU) Barclays EUR Treasury 1-10 UCITS ETF (EUR) A-dis.
  • ESG portfolia – tato portfolia obsahují pouze akumulační ETF.

Pokud tedy ohledně svých investic na Fondee nechcete nic řešit z hlediska daní z kapitálového příjmu, vyberte si některé z ESG portfolií.

Fondee má tuto problematiku i skvěle popsanou v jednom článku o daních na svém blogu. Včetně jasného návodu, jak se při investování na Fondee vyhnout jakékoliv povinnosti podávat daňové přiznání.

Indigo

Na Indigo jsem tuto informaci, ani nic dalšího k akumulačním a distribučním ETF, nenašel.

Kde jsou vaše investice uloženy?

Do detailu a obecně jsem se této problematice věnoval v článku “Jak bezpečné je investovat přes brokery?” 

Ve zkratce. Brokeři drží vaše investice u dalších institucí, které spravují investiční prostředky. U tzv. custodianů. A robo-advisor platformy investují vaše peníze právě přes brokery. Proto jsou vaše investice reálně uložené u custodianů, které využívá broker, přes kterého obchoduje daná platforma.

Portu obchoduje přes svou mateřskou společnost WOOD & Company, Indigo přes Patrii a Fondee přes J&T.

Ale není úplně jednoduché se dostat k informaci, kde přesně máte své prostředky uložené. Ani jedna z porovnávaných platforem v tom není moc transparentní. Na svém webu a v podmínkách mají uvedené pouze obecné informace.

Portu v obchodních podmínkách v bodě 6 uvádí:

“Investiční nástroje koupené v zahraničí jsou drženy u renomovaných zahraničních Custodianů, při jejichž výběru postupuje WOOD RI s odbornou péčí.” 

Na Fondee v sekci “Zeptejte se – Bezpečnost” najdete tuto informaci:

“Peníze a investice klientů jsou uloženy na speciálním účtu u brokera, který je označen jako klientský a oddělen od majetku Fondee a/nebo brokera. Pokud by se s Fondee cokoliv stalo, vy o svoje peníze a investice nepřijdete.”

Přímo od Fondee jsem se dozvěděl, že aktiva jejich klientů jsou uložena u Caisse d’epargne Investor Services (CACEIS).

Indigo, které patří pod Patrii v dokumentu Informace pro investory na straně 13 uvádí:

“Vedení na účtech a jejich povaha – Patria nemůže vést peněžní prostředky Zákazníků u sebe, a tak vede peněžní prostředky Zákazníků na sběrných účtech bank v České republice a na sběrných účtech bank v členských zemích EU. Jedná se o tzv. účty se zvláštním režimem podle ZOB. Seznam bank, u kterých Patria vede peněžní prostředky zákazníka, Patria poskytne na požádání zákazníka.” 

Výhody a nevýhody platforem oproti konkurenci

Každá platforma má své výhody a nevýhody oproti konkurenci. Některé jsou zásadnější, některé zase méně. Ale to může být do velké míry individuální. Pro mě je třeba nevýhoda, pokud daná platforma neposkytuje dětské účty. Pro bezdětné toto může zase být zcela irelevantní informace.

Pojďme si shrnout ty za mě nejzásadnější.

Portu

Výhody

  • příznivá struktura poplatků se snížením až na 0,24 % p.a. u základních portfolií,
  • nejširší výběr portfolií a dalších služeb,
  • v rámci Portfolií na míru nakupuje pouze akumulační ETF,
  • výběr mnoha úzce zaměřených portfolií,
  • levnější DIP než u Fondee,
  • možnost nastavení strategie životního cyklu (Chytré snižování rizika),
  • možnost měnového zajištění,
  • aktivita na blogu a komunikace směrem k veřejnosti.

Nevýhody

  • o chlup dražší investiční účet pro děti než u Fondee,
  • široká nabídka Portu může pro začátečníky působit nepřehledně,
  • vyšší minimální vklad než u Indigo (500 Kč vs. 100 Kč).

Fondee

Výhody

  • nejlevnější dětský investiční účet s poplatkem 0,24 % p.a.,
  • přehledná a jednoduchá struktura investičních možností,
  • transparentnost ve skladbě portfolií,
  • investování v rámci DIP za zvýhodněný poplatek.

Nevýhody

  • nemožnost slev ze základního poplatku,
  • dražší poplatek v rámci DIP než nabízí Portu,
  • základní portfolia řízená Fondee mohou obsahovat i distribuční ETF,
  • nenabízí měnové zajištění.

Indigo

Výhody

  • investování už od 100 Kč,
  • větší prostor pro reakci na příležitosti na trhu díky širším pásmům v zastoupení jednotlivých aktiv v portfoliu,
  • možnost nastavení strategie životního cyklu.

Nevýhody

  • nejvyšší poplatek bez možnosti jeho snížení,
  • nejužší výběr portfolií,
  • žádné další služby (DIP, dětské účty).

Srovnání platforem na jednom místě

Pojďme si nyní v přehledné tabulce shrnout to podle mě nejdůležitější, abyste si na první pohled mohli porovnat, která platforma nabízí pro vás nejvýhodnější služby:

Investujte nyní 3 měsíce ZDARMA s promokódem VYZKOUSEJPORTU

Závěrečné doporučení

V tomto článku jsem porovnával české robo-advisor platformy Portu, Fondee a Indigo. Nejednalo se o vyčerpávající recenzi těchto subjektů, ale porovnání hlavních parametrů jako nabízené služby, poplatky apod. Na začátku jsem se také rozepsal o jejich účelu a místu na finančním trhu.

Nechám na každém, aby si udělal vlastní obrázek, která platforma je pro něj nejvhodnější. Pokud vůbec nějaká. Zopakuji, že podle mě jsou robo-advisor vhodné pro investory, kteří:

  • vědí, že by měli investovat,
  • nechtějí ale platit příliš vysoké poplatky,
  • a zároveň se o své investice nechtějí starat.

Pokud se o investice starat chcete, raději sáhněte po brokerech. Pokud vám nevadí vyšší poplatky, běžte do podílových fondů bank a investičních společností.

Můj favorit

Už před napsáním tohoto článku bylo mým favoritem Portu, kde mám dětské investiční účty pro obě naše děti a uvažuji také o otevření DIP. Proč a jak investujeme našim dětem si přečtěte v článku “Jak investují Děti ve vatě” 

Své vlastní investice si spravuji u brokera XTB. Více o tom jak sám investuji si přečtěte v článku „Jak investuje Fotr ve vatě„.

Po napsání článku jsem názor nezměnil. Všechny platformy mají mnoho společného. Jsou české, mají silné zázemí, jsou solidní, investují do portfolií složených z ETF, klasifikují klienty dle rizikovosti a účtují jen jeden poplatek.

Portu má však zdaleka nejvýhodnější poplatek u klasických portfolií a není to jen o zanedbatelných několik setin procenta. Ten rozdíl oproti Fondee a Indigo může být docela zásadní.

Fondee je velmi sympatická platforma a určitě bych ji zvážil minimálně pro dětské účty, DIP nebo ESG portfolia.

Indigo mě bohužel ničím nepřesvědčilo. Těžko se mi hledá nějaký důvod, proč investovat právě přes tuto platformu. Mají nejvyšší poplatek, jen pár základních portfolií, žádné další služby. Vybíral bych tedy mezi Portu a Fondee.

Ale to jsou jen mé dojmy. Sami za sebe se rozhodněte, co je pro vás na základě uvedených informací nejlepší.

Líbil se vám tento článek? Podpořte Fotra v další tvorbě!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *